660 464 950    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Atrakcje turystyczne

KOTLINY KŁODZKIEJ, DOLNEGO ŚLĄSKA I NIE TYLKO...
POMYSŁY NA JEDNODNIOWE WYCIECZKI

Kotlina Kłodzka – jedna z piękniejszych krain nie tylko Dolnego Śląska, ale i całej Polski. Jej niezwykła, sięgająca średniowiecznych czasów historia pozostawiła na tych ziemiach niezwykłe zabytki i miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić. Niezwykłą atmosferę i piękną perspektywę tworzą otaczającą Kotlinę góry – - od Stołowych po Masyw Śnieżnika przez Góry Bardzkie, Sowie, Orlickie i Bystrzyckie. Kotlina Kłodzka jest miejscem, do którego chce się wracać.

 

Odwiedzając nasze tereny możesz znaleźć zarówno piękne szlaki górskie, wiele podziemnych atrakcji, niesamowite zamki, ciekawe muzea, jak i wiele innych wartych odwiedzenia miejsc.

 

SANKTUARIUM MARIA ŚNIEŻNA

Sanktuarium znajdujące się pod szczytem Góry Iglicznej (845m n.p.m) Miejsce to bardzo często odwiedzane jest przez turystów. W Kościele znajduje się figura Matki Boskiej Śnieżnej, która została koronowana 21 czerwca 1983 roku przez papieża Jana Pawła IIpodczas jego II pielgrzymki do Polski. Szczyt Iglicznej jest doskonałym punktem widokowym na Ziemię Kłodzką i otaczające ją pasma górskie.

SKAŁA NAD SZOSĄ

Wznosząca się tuż nad szosą „SKAŁA NAD SZOSĄ”, oferuje 15 dróg wspinaczkowych. Wiele z nich można pokonywać z użyciem czekanów i raków. Powyżej gnejsowej turni znajdują się inne skały rozrzucone na stoku wzgórza Trzy Kopki (grupa trzech wzniesień ze szczytami na wysokości 749, 715 i 646 m n.p.m. znajdująca się w Masywie Śnieżnika w Sudetach, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w pobliżu przysiółka Szklary) Skała pomimo głównie południowej wystawy świetnie nadaje się na upały gdyż jest mocno zacieniona i leży na dnie głębokiej doliny. Zainstalowano tam stałe punkty asekuracyjne oraz stanowiska zjazdowe na 3 drogach. Projekt był współfinansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego.

PASTERSKIE SKAŁY

Grupa skalna zbudowana z górno kredowych zlepieńców, położona na zalesionym grzbiecie ponad Idzikowem. Skały kilkumetrowej wysokości są dość charakterystyczne w formie – wyrastają pionowo z dość wąskiego grzbietu na długości ok. 200 metrów i mają formę w części iglic, w części żylet. O skałach krąży podanie, że są to pasterze, którzy wzgardziwszy bochenkiem chleba danym im jako pożywienie, sprzeniewierzyli się gospodarzowi, który powierzył im swe owce, piekąc jedną z nich. Za karę zostali przemienieni w głazy. Ze stoków wzgórza, na którym znajdują się Pasterskie Skały, roztaczają się ładne widoki na Rów Górnej Nysy, Igliczną oraz położone na wschodzie Suchoń, Czarną Górę i Przednią.

ŚNIEŻNIK

Śnieżnik (1425 m. n.p.m.) zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim. To najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich należący do korony Gór Polskich. Masyw Śnieżnika górujący nad Kletnem jest centralnym punktem, od którego na wszystkie strony rozchodzą się grzbiety górskie. Kopuła szczytowa leży powyżej górnej granicy lasu i jest doskonałym miejscem widokowym na całe Sudety i Przedgórze a nawet Beskidy. Rewelacyjnie stąd ogląda się wschody słońca. Ze Śnieżnika uchodzą liczne źródła rzek - na stronę polską spływają potoki Czarnej, Wilczki, Kleśnicy czy Kamienicy. Po stronie czeskiej swoje źródło ma jedna z większych czeskich rzek- Morava.

CZARNA GÓRA

Czarna Góra Resort to jeden z bardziej popularnych ośrodków narciarskich w Kotlinie Kłodzkiej. W jego skład wchodzą różnorodne trasy narciarskie oraz nowoczesny wyciąg Luxtorpeda. Dzięki niej wjazd na szczyt stoku jest o wiele krótszy i bardziej komfortowy. Siedzenia są podgrzewane, a całość okryta jest osłoną przeciwwietrzną. Ośrodek dba o naśnieżanie tras, do czego służy 60 armat śnieżnych. Istnieje tam wiele szkół narciarskich, zlokalizowanych na pobocznych stokach. Ułatwiają one naukę początkującym narciarzom oraz dzieciom. W czasie zimowym trasy narciarskie są oświetlane. Dzięki temu ze stoku można korzystać nawet do godziny 22:30.

ZJEŻDŻALNIA GRAWITACYJNA (CZARNA GÓRA)

W Siennej od 25 grudnia 2014r. działa nowa całoroczna atrakcja w postaci zjeżdżalni grawitacyjnej firmy Wiegant. Najwyższej jakości produkt niemieckiego lidera w produkcji tego typu budowli zapewni Państwu dodatkową porcję adrenaliny i pozytywnych wrażeń podczas wizyty w ośrodku. Zjeżdzalnia ma długość 950 m, na trasie mamy 3 pętle, przejazd przez las i potok wiaduktem na wysokości 8 metrów nad potokiem. Wszystko oczywiście na najwyższym poziomie bezpieczeństwa i z gwarancją dobrej zabawy. Jest to najdłuższa zjeżdżalnia w Polsce

WIEŻA WIDOKOWA (CZARNA GÓRA)

Na szczycie Czarnej Góry (1205 m n. p. m.) znajduje się drewniana wieża widokowa, z której rozciąga się piękna panorama na okolicę. Rozciąga się stąd widok na Kotlinę Kłodzką oraz szczyty Karkonoszy. Kilkaset metrów od szczytu umieszczono również maszt nadajnika telewizyjnego Na Czarną Górę można dostać się kolejką linową z Siennej lub szlakami – niebieskim z Międzygórza oraz czerwonym z Przełęczy Puchaczówka.

BIKE PARK (CZARNA GÓRA )- WJAZD Z SIENNEJ I ZJAZD SINGLEM MILKY WAY

Park rowerowy w Czarnej Górze powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Sportowo-Rekreacyjnego "Park Rowerowy" w roku 2008. Obecnie do dyspozycji rowerzystów są 3 trasy downhill'owe o zróżnicowanym stopniu trudności. Oprócz głównej trasy, na której odbywają się zawody, uznanej za najtrudniejszą w Polsce, dostępne są trasy dla początkujących i średnio zaawansowanych rowerzystów. W planach jest budowa następnych tras, nie tylko dla entuzjastów zjazdów. Ośrodek ma być w przyszłości przystosowany do uprawiania także kolarstwa ekstremalnego, zwanego również grawitacyjnym (downhill, freeride) oraz innych dyscyplin rowerowych (cross-country, all mountain, enduro, trial). Obecnie miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród zawodników czeskich, którzy doceniają te trasy jako doskonałe do treningu.

ZIELENIEC SKI ARENA

Zieleniec Ski Arena jest sercem Ziemi Kłodzkiej pod względem narciarstwa zjazdowego. Swoją niezwykłą popularność, zawdzięcza głównie specyficznemu mikroklimatowi, który jest bardzo zbliżony do alpejskiego. Wpływa on na świetne warunki atmosferyczne oraz na doskonałe samopoczucie. Sezon narciarski zwykle rozpoczyna się tutaj z początkiem grudnia. Wtedy często temperatury spadają poniżej zera, a to pozwala na przygotowanie stoku za pomocą armatek śniegowych. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane, co sprawia, że odnajdą się tu zarówno zaawansowani amatorzy sportów zimowych, jak i początkujący narciarze. Wszystkie są widoczne z głównej drogi, przy której znajdują się liczne lokale gastronomiczne, obiekty noclegowe i sklepy. Łagodne polany z wyciągami orczykowymi, świetnie sprawdzają się dla dzieci i osób początkujących, ponieważ zapewniają bezpieczną jazdę na nartach lub desce. Zaawansowani narciarze wybrać się mogą w kierunku bardziej stromych, urozmaiconych tras zjazdowych. Najdłuższa nartostrada Zieleńca ma aż 3 km. Łącznie wszystkie liczą około 21 km.

SZLAKI ROWEROWE SINGLETRACKI

Na Ziemi Kłodzkiej dostępne są „singletracki” – leśne ścieżki o szutrowej nawierzchni przeznaczone wyłącznie do jednokierunkowej jazdy na rowerze (nie pokrywają się z innymi szlakami i drogami).Przez teren Gminy Stronie Śląskie przebiegają dwa rodzaje oznakowanych szlaków rowerowych: gminne (oznakowane cyframi 1-9) i krajowe (oznakowane kolorami). Prowadzą one zarówno drogami asfaltowymi, jak i drogami gruntowymi o utwardzonej nawierzchni. Często występują odcinki szutrowe, z luźnymi kamieniami. Teren wymaga górskiego roweru, z przerzutkami, grubszymi oponami i amortyzatorami. Ze względu na duże deniwelacje, szlaki polecane są turystom o dobrej kondycji fizycznej. Niemniej, także początkujący rowerzyści oraz rodziny z dziećmi mogą z powodzeniem zaplanować wspaniałe wycieczki. Zwolennikom kolarstwa szosowego proponujemy wycieczki po drogach asfaltowych, wzdłuż górskich dolin:

 • doliny Białej Lądeckiej (Stronie Śl. – Bielice),
 • doliny Młynówki (Stronie Śl. – Młynowiec),
 • doliny Morawki (Stronie Śl. – Nowa Morawa),
 • doliny Kamienicy (Stronie Śl. – Kamienica),
 • doliny Kleśnicy (Stara Morawa – Kletno),
 • doliny Siennej Wody i Janówki (Stronie Śl. – Stronie Śl. wieś – Sienna – Przeł. Puchaczówka) i po czeskiej stronie: wzdłuż doliny Krupy (Przeł. Płoszczyna – Staré Město). Odcinki szosowe z powodzeniem pokonamy na rowerze trekkingowym.

Miłośnikom tras rangi MTB (angielski skrót od mountain biking, oznaczający kolarstwo górskie) szczególnie polecamy szlaki w okolicy Śnieżnika i Czarnej Góry (np. zielony szlak krajowy MTB Sienna – Czarna Góra czy trasy Najbliższej Stronia Śląskiego znajduje się Pętla Ruda i jej rozszerzenie Pętla Stronie Śląskie.

 

Trasy "singletrack" w Masywie Śnieżnika:

 • Pętla Rudka
 • Pętla Stronie
 • Pętla Ostoja
 • Pętla pod Śnieżnikiem

MIĘDZYGÓRZE

To niewielka wioska przy granicy z Czechami, oficjalnie nazywana górską stacją klimatyczną. Z jej centrum wychodzą szlaki na Śnieżnik(1425 metrów n.p.m.), najwyższy w polskiej części szczyt Sudetów Wschodnich. Międzygórze pod wieloma względami jest wyjątkowe, przede wszystkim zachowało dawny układ urbanistyczny i XIX-wieczny styl, w jakim urządziła je Marianna Orańska, żona Albrechta Hohenzollerna. Księżna kupiła wioskę w 1840 r. i od razu zaczęła przekształcać ją w ośrodek wypoczynkowy na wzór tyrolskich kurortów. Do dziś zachowały się tu zabytkowe drewniane wille.

OGRÓD BAJEK (MIĘDZYGÓRZE)

Ogród Bajek w Międzygórzu to ciekawa atrakcja turystyczna dla dzieci. Na obszarze ogrodu znajdują się różne motywy baśniowe, przedstawione w formie figur, altanek czy totemów. W większości są to obiekty przedstawiające dawne postaci bajek: Czerwonego Kapturka, Koziołka Matołka, Babę Jagę, Jasia i Małgosię, Królewnę Śnieżkę z krasnalami, Sierotkę Marysię, Smoka Wawelskiego Od niedawna powstają również współczesne postaci bliższe nowemu pokoleniu. Wszystko to znajduje się w otoczeniu pięknego ogrodu, obfitego w wiele okazów roślin. Ten z pewnością będzie atrakcją dla nieco starszych gości. Pierwsze figurki pojawiły się tu na początku XX wieku!

WODOSPAD WILCZKI (MIĘDZYGÓRZE)

Wodospad Wilczki w powiecie kłodzkim to atrakcja turystyczna dla turystów wypoczywających w Międzygórzu i okolicach. To największy wodospad w masywie Śnieżnika i drugi, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w całych Sudetach. Cechy charakterystyczne:

 • powstał na linii uskoku tektonicznego;
 • skały osiągają wysokość nawet 25 metrów;
 • rzeka Wilczka spada z wysokości 22 metrów;

Warto podkreślić fakt, że od 1958 roku wodospad został objęty całkowitą ochroną, tworząc tym samy, Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki. Teren wokół wodospadu przystosowano dla turystów. Można tu swobodnie dotrzeć czerownym Głównym Szlakiem Sudeckim. Dla bezpieczeństwa turystów przygotowano również punkty widokowe, z których można podziwiać spadającą z impetem wodę.

ZAPORA WODNA (MIĘDZYGÓRZE)

Przy samym wjeździe do Międzygórza znajduję się udostępniona turystycznie zapora wodna, która wielokrotnie ratowała tereny niżej położone łagodząc skutki okresowych powodzi. Zbiornik retencyjny został utworzony na początku XX wieku poprzez wzniesienie kamiennej zapory o wysokości ponad 29 m i długości około 108 m. Zbiornik może pomieścić blisko 1 milion metrów sześciennych wody, ale podczas intensywnych opadów i powodzi w 1997 roku nadmiar wody przelewał się ponad koroną zapory. Tama była bliska rozszczelnienia, a jego skutki byłyby tragiczne dla całego regionu. Na szczęście budowla wytrzymała zagrożenie, a następnie została gruntownie odnowiona, wzmocniona oraz udostępniona dla turystów. Spacer metalową kładką zawieszoną na wysokości 30 m przypomina Sky Walk, a przy tym pozwala na podziwianie wspaniałych górskich widoków. Zapora znajduje się przy wjeździe do Międzygórza, około 200 metrów od głównej drogi, przebiega przez nią zielony szlak pieszy w kierunku na Marię Śnieżną.

BYSTRZYCA KŁODZKA

Jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miasteczek w Kotlinie Kłodzkiej. Mimo zawirowań dziejowych jego układ urbanistyczny właściwie nie zmienił się od 700 lat. Przetrwały między innymi mury obronne, w tym Brama Wodna i kościół św. Michała Archanioła. Większość kamienic usytuowanych w obrębie starego miasta pochodzi z XVII wieku.

MUZEUM FILUMENISTYCZNE (BYSTRZYCA KŁODZKA)

Muzeum Filumenistyczne to wyjątkowy ośrodek mieszczący się w Bystrzycy Kłodzkiej. Możemy w nim podziwiać ekspozycje przedmiotów związanych z pochodzeniem ognia. Wśród nich znaleźć możemy między innymi obiekty kultury materialnej, techniki i sztuki. Przedstawione są tutaj egzemplarze z całego świata, w skład których wchodzą etykiety i opakowania zapałczane, zapalniczki różnego rodzaju i krzesiwa. Muzeum zwiedzać można przez cały rok

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA (KLETNO)

Znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.). Jest bez wątpienia najładniejszą i jedną z najcenniejszych pod względem przyrodniczym jaskinią w Polsce, odwiedzaną corocznie przez ok. 70 tysięcy turystów. Jaskinię odkryto w 1966 r., udostępniono zaś do ruchu turystycznego w 1983 r. Zachwyca bogactwem nacieków skalnych, wielkością komór, sal, ekspozycjami a przede wszystkim sposobem przygotowania trasy turystycznej. To najdłuższa jaskinia w Sudetach (ok. 5 km). Nazwę nadano jej od znalezionych w środku szczątków niedźwiedzi z epoki lodowcowej. Odkryto tu w latach 60. również kości wielu wymarłych gatunków m.in. lwa jaskiniowego i hieny jaskiniowej, a poza tym saren, wilków, żubrów i gryzoni. Niektóre przypłynęły z nurtem potoku, który od 28 milionów lat drąży skomplikowany system podziemnych korytarzy i szczelin. W środkowej części jaskini wytyczono oświetloną trasę turystyczną o długości 360 m.

KOPALNIA URANU

Po drugiej stronie Kletna (bliżej Kłodzka) leży dawna kopalnia uranu z 20 zabytkowymi sztolniami. W jedynej sztolni fluorytowej, którą udostępniono turystom, otwarto w 2002 roku podziemną trasę o długości ok. 400 metrów. Po drodze mija się wystawy i miejsca, gdzie naturalnie występują minerały. Wyrobisko było czynne w latach 40. i 50. XX wieku. Zostało prawie całkowicie wyeksploatowane. Zwiedzanie trwa ok. 40 min.

ZALEW W STAREJ MORAWIE

Zalew w Starej Morawie to jeden z najwyżej położonych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce, na wysokości około 525 m n.p.m., u stóp Masywu Śnieżnika, który znad jeziora ładnie widać. Zalew Stara Morawa leżący pomiędzy Stroniem Śląskim i Kletnem, to wspaniały ośrodek rekreacyjny, stworzony dla mieszkańców okolic i turystów. Południowo-zachodni brzeg zalewu posiada naturalne ukształtowanie z bezpośrednim dostępem do wody. To tutaj powstało wspaniałe kąpielisko, z plażami i boiskami oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Pozostałe brzegi otacza betonowe obwałowanie. Od strony plaży dostępne jest ciekawe molo z wieżą widokową. Kąpielisko jest strzeżone przez ratowników.

OGRÓD JAPOŃSKI (STARA MORAWA)

Ogród prowadzi pasjonat, który przez lata urządzał go od podstaw, nie korzystając przy tym z pomocy profesjonalistów zajmujących się architekturą terenów zielonych. Rośliny, miniaturowe budowle, wszystko wygląda tu jakby przeniesione rodem z Japoni. Sporo roślin rośnie tu w miniaturach, typu bonzai. Jest też sporo napisów, których litery nie są do odszyfrowania bez znajomości języka japońskiego. Ogród jest zadbany, piękny, egzotyczny i pięknie zaaranżowany. Taka oaza zieleni, z krajem kwitnącej wiśni w tle. Już z drogi widać pewne elementy tego niezwykłego, czarodziejskiego ogrodu. Trudno go przeoczyć na drodze do Kletna. Zwiedzanie ogrodu Japońskiego w Starej Morawie odbywa się wyłącznie w niewielkich grupkach, z przewodnikiem.

WAPIENNIK ŁASKAWY (STARA MORAWA)

Zabytkowy piec do wypalania wapna (wapiennik) projektu Karla Schinkela z początku XIX wieku. Wysoka na kilkanaście metrów budowla powstała na planie sześciokąta. Jest zbudowana z kamienia i cegły, ma kształt ostrosłupa zwieńczonego małym tarasem i nadbudówką krytą zieloną blachą. W podziemiach pieca znajduje się mała galeria, a wnętrze wapiennika zajmują obecnie kręte schodki, wyprowadzające na przedostatnią kondygnację budowli gdzie wciąż otwarte jest okno, aby podkowce (nietoperze) znalazły drogę do swej sypialni.

MUZEUM ZABAWEK (KUDOWA ZDRÓJ)

Przenieś się do beztroskiego świata dzieciństwa. Jeśli chciałbyś na chwilę wrócić do beztroskich lat dzieciństwa, pokazać dzieciom czym się kiedyś bawiłeś, zastanawiasz się jak wyglądały zabawki naszych pradziadków lub po prostu szukasz miejsca, w którym spędzisz niezapomniane popołudnie, wybierz się do Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. To niezwykłe miejsce, w którym każdy odnajdzie dla siebie coś intrygującego. Świetne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Poznaj historię z innej perspektywy i przenieś się do miniaturowego świata, z którego nie będziesz chciał wyjść.

KAPLICA CZASZEK W CZEREMNEJ (KUDOWA ZDRÓJ)

Zabytek sakralny znajdujący się w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna. Kaplica położona jest w odległości ok. 1 km od centrum Kudowy, w dolinie rzeki Czermnicy. Proboszcz, który opiekował się parafią w Kudowie-Zdroju pod koniec XVIII wieku, umieścił w tej niewielkiej kaplicy ponad 3 tys. ludzkich czaszek i kości. Szczątki w pobliżu kościoła odkrył przypadkiem, ponieważ były bardzo płytko pogrzebane. Okazało się, że należą do ofiar chorób zakaźnych i wojen, jakie przetoczyły się przez Kotlinę Kłodzkąw XVIII wieku. Z pomocą parafian przez następne kilka lat ksiądz zbierał i czyścił porzucone szczątki z okolicy, a w międzyczasie budował kaplicę. Pod jej podłogą znajduje się jeszcze ok. 30 tysięcy kości! O północy z 14 na 15 sierpnia wierni gromadzą się na mszy w intencji zmarłych, którzy zostali tu pochowani.

MOST GOTYCKI (KŁODZKO)

Most gotycki w Kłodzku (Most św. Jana, Most Wita Stwosza)to jedno z najbardziej popularnych miejsc znajdujących się w Kłodzku. Powstał w 1281 roku, by łączyć miejską starówkę z dzielnicą Wyspy Piasek. Zabytkową budowlę zdobią liczne podobizny świętach. Te kunsztownie wykonane figury powstały dzięki finansowej zapomodze od najbogatszych mieszkańców Kłodzka. Przyczynili się oni także do stworzenia zaprawy użytej przy budowie samego mostu. Wykonana została ona z białek kurzych jaj, zgromadzonych właśnie z okolicznych gospodarstw. Dzięki temu powstało połączenie z rynkiem, na którym kupcy mogli rozwijać swoją działalność handlową. Most św. Jana, choć bardzo przypomina most Karola z Pragi, jest od niego o czternaście lat starszy. To sprawia, że jest nie tylko najstarszą tego typu budowlą w Polsce, ale i w Europie. Można zatem przyjąć, że to obowiązkowy punkt dla osób zwiedzających Ziemię Kłodzką.

TWIERDZA KŁODZKA

Twierdza Kłodzko - dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Powierzchnia twierdzy wynosi ponad 30 hektarów. W skład kompleksu twierdzy kłodzkiej wchodzą:

 • twierdza główna
 • fort posiłkowy Owcza Góra
 • obwarowania miejskie (fragmentaryczne)
 • umocnienia polowe

W 1960 roku twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. W 1970 roku na twierdzy nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka serialu Czterej pancerni i pies – odcinek Dom. Obecnie dostępna dla turystów wraz z odcinkiem trasy podziemnej wynoszącej około 1 km. Od 2006 roku firma produkująca piwo Piast sponsorowała renowację twierdzy. Część twierdzy zwana Lunetą Żuraw, jest regularnie odnawiana społecznie przez Akademię Przygody. Również od tego roku, na Twierdzy Kłodzkiej działa grupa rekonstrukcyjna. Grupa odtwarza żołnierzy 47 regimentu piechoty pruskiej z 1806 roku. Pod koniec sierpnia 2006 roku po raz pierwszy odbyły się Dni Twierdzy Kłodzkiej, których stałym punktem jest rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich.

TWIERDZA SREBRNA GÓRA

Twierdza srebrnogórska– twierdza wzniesiona w latach 1765–1777 koło Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku. Twierdza składa się z kilku wysuniętych dział artyleryjskich i rdzenia. Jej trzon składa się z wieńca bastionów i kleszczy, z donjonem w środku. W obiekcie jest 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat), rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Największy podziw budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach zalicza srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. Podczas pobytu odwiedzający goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem – żołnierzem, który w interesujący sposób przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy.

KRZYWA WIEŻA (ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE)

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich – średniowieczna krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, która jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Nazywana jest „śląską Pizą”. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce Ma 34 m wysokości, a jej obecne odchylenie od pionu wynosi 2,14 m. Na jej szczyt wiedzie 139 schodów. Swoje święto obchodzi co roku w drugi weekend lipca (piątek – sobota) podczas „Dni i Nocy Krzywej Wieży” – kulturalno-rekreacyjnego wydarzenia, które ściąga turystów i gości na występy gwiazd polskiej muzyki, happeningi, wystawy, pokazy i inne atrakcje.

BŁĘDNE SKAŁY

Błędne Skały– zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto), położony w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Przez Błędne skały prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne 

żółty - z Dusznik-Zdroju do Karłowa 

zielony - z Polanicy-Zdroju do Karłowa, 

pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów.

SZCZELINIEC WIELKI 

 • Szczeliniec Wielki jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Należy on do Korony Gór Polski.
 • Bardzo blisko Szczelińca Wielkiego znajduje się Szczeliniec Mały. Jest to teren objęty ochroną ścisłą i jest wyłączony z ruchu turystycznego.
 • Pierwszy znany ślad obecności człowieka na Szczelińcu Wielkim to wyryte w skale Fotelu Pradziada słowa IHSV 1576 (In hoc signo vinces – Pod tym znakiem zwyciężysz)
 • Od końca 18 wieku szczyt zdobywał na popularności przyciągając coraz znamienitsze osobistości. Swoją stopę na szczycie postawili między innymi: król Fryderyk Wilhelm II, Johann Wolfgang von Goethe, a także poseł pruski późniejszy prezydent USA John Quincy Adamsa szczyt prowadzi szlak składający się z 665 schodów, które ułożył sołtys pobliskiego Karłowa Franz Pablo w roku 1814
 • Na trasie znajduje się schronisko PTTK „Na Szczelińcu” wybudowane w roku 1846 w stylu tyrolskim.
 • Tutaj także, jak w przypadku Błędnych Skał, kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”
 • Wejście i zejście: około 45 min
 • Zwiedzanie na szczycie: około 1 godzin

MINIEUROLAND- (KŁODZKO)

Park Miniatur Minieuroland to popularnaatrakcja turystyczna znajdująca się wKłodzku. Stworzony z wielką dbałością, kompleks rekreacyjny w szybkim czasie wpisał się w top 10 atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej. Park rozproszony jest na obszarze dwóch hektarów. Usytuowano go na malowniczych obrzeżach miasta Kłodzko.W Minieurolandzie można podziwiać ponad 40 makiet najznamienitszych budowli z Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy oraz ze świata. Wszystko to znajduje się w otoczeniu pięknego ogrodu, obfitego w tysiące unikatowych gatunków drzew i krzewów. Miniatury przedstawione są w skali 1:25 z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Z troski o wysoką jakość można tu zobaczyć również makiety, dla których zastosowano inną skalę. Wszystko po to, aby wyglądały one jak najbardziej atrakcyjnie dla odwiedzających.

SANKTUARIUM W BARDZIE- MIASTO CUDÓW

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest ważną częścią kultu Maryjnego w Bardzie Śląskim. W XII wieku została w nim umieszczona Cudowna Figurka Matki Bożej. Uczyniło to ten obiekt popularnym miejscem, odwiedzanym przez rzeszeturystów i pielgrzymów. Historia figurki traktuje o bogobojnym młodzieńcu, któremu ukazała się Matka Boska. Wedle legendy nakazała, aby czcić ją właśnie w Bardzie. Kościół został wybudowany w stylu barokowym. Niewątpliwie najciekawsze obiekty, które możemy w nim zobaczyć to: tabernakulum, ambona, chrzcielnica oraz organy. Sanktuarium jest godnym uwagi i obowiązkowym przystankiem dla amatorów turystyki sakralnej.

SKI-RAFT- SPŁYWY PONTONOWE PRZEŁOMEM BARDZKIM

Spływy Pontonowe Bardo, to jedna z największych atrakcji Sudetów. Wybraliśmy trasę typowo rekreacyjną, zapewniającą piękne widoki, doskonałą zabawę oraz bezpieczeństwo. Rzeka w tym miejscu jest płytka, dostępna dla wszystkich i umożliwia łatwe manewrowanie pontonem. Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim, to fascynująca wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Popłyną Państwo pradawną doliną, pomiędzy kolorowymi łąkami i wysokimi skałami otulonymi rozśpiewanym lasem, od stuleci porastającym zbocza gór Bardzkich. Oprócz zachwycających widoków, uczestnicy spływu będą mieli okazję zrobić zdjęcia fascynującym mieszkańcom tej pięknej okolicy – czaplom, perkozom, sarnom i... dzikom! A jeśli dopisze wam szczęście, może zobaczycie muflona!!

KOPALNIA ZŁOTA (ZŁOTY STOK)

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku – placówka o charakterze muzealnymzlokalizowana w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku w województwie dolnośląskim, uruchomiona 28 maja 1996. Muzeum oferuje wystawę obrazującą historię górnictwa złota, wyprawę do sztolni "Czarnej", w której można zobaczyć 10-metrowy podziemny wodospad, a także płukanie złota.

LEŚNY PARK PRZYGODY SKALISKO (ZŁOTY STOK)

Leśny Park Przygody Skalisko – atrakcja turystyczna mieszcząca się w Kotlinie Kłodzkiej, w mieście Złoty Stok. Została utworzona na terenie dawnego kamieniołomu i liczy sobie przeszło 7 hektarów powierzchni. Możemy tu wziąć czynny udział w zabawie nazywanej napowietrznym trekkingiem. Dla gości udostępnia się między innymi balansujące pomosty oraz przejścia linowe i siatkowe między drzewami. Do ich dyspozycji jest także powietrzny surfing, skok Tarzana oraz zjazdy na tyrolce. Długość zjazdu wynosi ponad kilometr. Trasy pokonuje się samodzielnie, dobierając indywidualnie poziom trudności. Wyznaczona jest również trasa specjalnie przygotowanadla dzieci. Ponadto każdy uczestnik otrzymuje potrzebny sprzęt i przechodzi szkolenie potrzebne w dalszej części zabawy. Dla śmiałków organizowana jest także dodatkowa atrakcja – nocne ćwiczenia treningowe.

ZAMEK MIĘDZYLESIE

Zamek w Międzylesiu – kompleks zamkowo-pałacowy składający się z trzech skrzydeł: średniowieczno-renesansowego zamku oraz dwóch skrzydeł pałacowych utrzymanych w stylu barokowym położony w Międzylesiu. Zapraszamy na zapoznanie się z historią Zamku Międzylesie, który przez 700 lat swojego istnienia był świadkiem wydarzeń, o których uczymy się w szkołach. Z małego gotyckiego zamku, stał się barokowym pałacem z częścią renesansową. To tu zatrzymał się król Jan III Sobieski po odsieczy Wiedeńskiej. To na tych ziemiach najbardziej widoczne były działania husytów – Zamek doskonale pamięta pożar przez nich spowodowany. Sala Balowa zwana Salą Szeptów, Czarna Wieża, oryginalne barokowe zdobne piece ogrzewające tak potężny obiekt, sgraffito na wewnętrznym dziedzińcu – to i inne atrakcje czekają na zwiedzających w sezonie (styczeń-luty i kwiecień- -październik)

MUZEUM PAPIERNICTWA (DUSZNIKI ZDRÓJ)

Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII-wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta, przy międzynarodowej trasie biegnącej w kierunku granicy z Czechami. Otaczają je wspaniałe krajobrazy Kotliny Kłodzkiej.

SZLAK GINĄCYCH ZAWODÓW (KUDOWA ZDRÓJ)

Atrakcja turystyczna, gospodarstwo składające się z kilku drewnianych chat. Jest to szlak, na którym można zapoznać się z ginącymi zawodami, takimi jak: garncarstwo, tkactwo, kowalstwo oraz piekarstwo tradycyjne. Znajduje się w odległości 200 metrów od Kaplicy Czaszek w Czermnej. W jednej z chat odbywają się pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Smakowi takiej kromki chleba, posmarowanej smalcem trudno się oprzeć... Każdy ze zwiedzających ma możliwość spróbowania toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim. W ogromnym drewnianym szałasie można biesiadować przy ognisku nawet w czasie deszczu. W pogodne ciepłe dni można podziwiać szybowce unoszące się nad górami po czeskiej stronie, co stanowi ogromną atrakcję dla przybyszy z dalekich stron

KRAINA NAJLEPSZYCH UZDROWISK

Uzdrowisko Polanica -Zdrój

Polanica-Zdrój nazywana jest perłą polskich uzdrowisk. Na jej niepowtarzalny urok składa się wyjątkowy krajobraz, oryginalna architektura, specyficzny klimat oraz walory lecznicze. Położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Uzdrowisko Polanica-Zdrój specjalizuje się w leczeniu chorób kardiologicznych i nadciśnienia, chorób naczyń obwodowych, układu trawienia, ortopedyczno – urazowych, reumatologicznych, oraz górnych dróg oddechowych.

Uzdrowisko Długopole - Zdrój

Długopole-Zdrój – wieś uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Długopole-Zdrój to uzdrowisko specjalizujące się w terapii schorzeń narządu ruchu, chorób przewodu pokarmowego, w tym chorób wątroby i dróg żółciowych, schorzeń metabolicznych, cukrzycy oraz chorób naczyń obwodowych.

Uzdrowisko Kudowa - Zdrój

W malowniczej dolinie, pomiędzy wzniesieniami Gór Orlickich i skalnymi platformami Gór Stołowych leży jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk – miasto Kudowa-Zdrój. Kurort znany od wieków z leczniczych właściwości wód mineralnych, których źródła biją w samym sercu uzdrowiska – w Parku Zdrojowym.

Uzdrowisko Duszniki – Zdrój

Park Zdrojowy zajmuje powierzchnię 5,4 hektara i leży uboczu Dusznik Zdroju. Jest to park lipowo-bukowo, kasztanowy, który ozdobiony jest przez liczne dywany kwiatowe. Roślinność parku jest bardzo urozmaicona, rośną tu zarówno gatunki rodzime jaki aklimatyzowane. Pijalnia Wód Mineralnych – zbudowana w I połowie XIX w. przyciąga kuracjuszy bogatą ofertą leczniczych wód mineralnych Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny i Agata. Obok Pijalni wód znajduje się źródełko wody mineralnej “Pieniawa Chopina” o temperaturze 18 st. W Parku Zdrojowym usytuowany jest Dworek im. Fryderyka Chopina, który był miejscem spotkań towarzyskich od 1802 r. Odbywają się tu liczne koncerty zdrojowe, koncerty fortepianowe (w 1826 r. koncertował sam mistrz Fryderyk Chopin), przedstawienia teatralne, wieczory z muzyką lekką, łatwą i przyjemna. Fontanna – jedna z trzech fontann Parku Zdrojowego i niewątpliwie jedna z największych atrakcji uzdrowiska. Dzięki podświetleniu kolorowymi reflektorami, regulacji wysokości strumienia wody oraz zmianom jego kształtu można oglądać efektowne widowisko. Pokazy “Kolorowej Fontanny” odbywają się we wszystkie dni wolne od pracy od maja do września oraz codziennie w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.

Uzdrowisko Lądek – Zdrój

Centrum lądeckiego zdroju to niewątpliwie Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech wraz z pijalnią wód i przyległym parkiem zdrojowym oraz wieloma zdrojowymi atrakcjami w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Dostępne w pijalni źródła mineralne to wody siarkowo – fluorkowe: “Zdzisław” i “Maria Skłodowska Curie”. Wody te przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, wypłukują metale ciężkie i przyśpieszają zrastanie się kości. Zbudowany na planie okręgu Zdrój Wojciech sprawia, że można tu spacerować bez końca.

TORFOWISKO POD ZIELEŃCEM

Rezerwat przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem” – torfowiskowy rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bystrzyckich, w Sudetach Środkowych, na terenie gminy Szczytna w powiecie kłodzkim. Unikalny w skali nie tylko regionu, ale i całego kraju pomnik przyrody. Torfowisko pod Zieleńcem jest wyjątkowym miejscem, będącym florystycznym rezerwatem przyrody, który zachwyca o każdej porze roku. Miejsce to znajduje się zaledwie 30 minut spaceru od „centrum” Zieleńca. Prowadzi do niego zielony, łatwy szlak. Planując nawet krótszy pobyt w okolicy, koniecznie wziąć pod uwagę trzeba wziąć odwiedzenie tego niezwykłego miejsca. Nie ma większego znaczenia pora roku – pięknie jest tu zarówno wczesną wiosną, kiedy to niezwykle bujna przyroda budzi się do życia, ale też latem, jak i oczywiście jesienią. Krajobraz zbliżony jest do subarktycznego, z ponurym borem świerkowym, w którym rosną rzadkie okazy roślin jak borówka bagienna, rosiczka, wełnianka pochwowata, brzoza karłowata i sosna błotna. Z fauny występują żmija zygzakowata, głuszce, cietrzewie, w okolicy stado muflonów, sprowadzonych z Sardynii na pocz. XX w. Rezerwat można zwiedzać dzięki dwóm pomostom z tablicami ścieżki dydaktycznej, okolicę można obejrzeć z drewnianej wieży widokowej.

ZAMEK KSIĄŻ (WAŁBRZYCH)

Książ – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu przy ulicy Piastów Śląskich 1 w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego na Pogórzu Wałbrzyskim. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Gdy zapada ciemność, budzą się demony. Dołącz do śmiałków, którzy przybywają po zmroku do zamku, by poznać jego niezwykłą historię. Przeżyj niesamowitą podróż przez tajemnicze pomieszczenia zamkowe pełne zjaw i strachów. Czy starczy Ci odwagi, by ruszyć do przodu, gdy zgaśnie światło?

Palmiarnia w Wałbrzychu – palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m², znajdująca się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa, przy ulicy Wrocławskiej 158. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless.

PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ (KAMIENIEC ZĄBKOWICKI)

Pałac Marianny Orańskiej zaliczany jest do najbardziej okazałych budowli regionu, nie bez powodu nazywany jest również perłą architektury Dolnego Śląska. Choć wznosi się na niewielkim wzniesieniu, to za sprawą czterech czerwonych, okrągłych baszt, sięgających ponad wierzchołki drzew, z oddali bardziej przypomina zamek niż pałac. Owa rezydencja została wykonana ze specjalnie wypalanych politurowanych cegieł, dzięki czemu prezentuje się naprawdę imponująco, a w ciepłe dni, odbijając promienie słoneczne swym blaskiem przyciąga rzesze turystów, przejeżdżających nieopodal.

ZAMEK GRODNO

Zamek Grodno – zamek położony w Górach Czarnych, na szczycie góry Choina wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Zamek wzniesiony został prawdopodobnie przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego, jednak brak źródeł potwierdzających ten fakt. Istniejące partie murów zamku gotyckiego powstały zapewne za księcia Bernarda i następnie panującego jego brata Bolka II. Od niepamiętnych czasów na zamku Grodno pojawia się Biała Dama

ZAMEK CZOCHA (MIEJSCOWOŚĆ SUCHA)

Zamek Czocha to najchętniej odwiedzany obiekt historyczny na Dolnym Śląsku. Zlokalizowany jest w niewielkiej miejscowości Leśna nad rzeką Kwisą. Pierwotnie w XIII wieku Zamek Czocha sprawował funkcje obronne, jako twierdza. Z biegiem czasu zmieniały się jego losy oraz właściciele. Wraz z upływem lat zmieniały się także funkcje zamku i rysowały się niezwykłe historie tego miejsca. Zamek można zwiedzać o każdej porze dnia. Przewodnik oprowadzający po obiekcie przybliży nieco epokę średniowiecza oraz opowie ciekawe legendy i tajemnice tego magicznego miejsca. Tajne przejścia, stylowe komnaty, niezwykłe ekspozycje to tylko częśćatrakcji jaka czeka na przybywających turystów.

PODZIEMNE MIASTO OSÓWKA

Perła w Koronie Dolnego Śląska. Wykopana dla nazistów przez więźniów podziemna sieć tuneli i pomieszczeń – obiekt nieznanego przeznaczenia. Przez krótki czas wykonano prawie 2 km podziemnych korytarzy, hal i chodników. Można zobaczyć wartownie, korytarz techniczny oraz ogromną halę o 10 m wysokości i wiele budowli na powierzchni ziemi. Według jednej z hipotez po ukończeniu Niemcy planowali rozlokować tutaj naukowców pracujących nad wunderwafe i prototypem bomby atomowej. Inna mówi, że w okolicy ukryto „złoty pociąg” i ciężarówki ze złotem Wrocławia. Trasa historyczna – zwiedzanie podziemi z przewodnikiem 1200m korytarzy, hal i wyrobisk z 1945 r. Trasa ekstremalna – zwiedzanie podziemi z przewodnikiem + przeprawa łódką desantową i pokonywanie korytarzy poszukiwaczy skarbów.

SZTOLNIE WALIMSKIE

Sztolnie Walimskie – kompleks „Rzeczka”, jeden z siedmiu podziemnych kompleksów „Riese” wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Górach Sowich. Budowa kompleksu „Riese” była jedną z największych militarnych inwestycji III Rzeszy, która nigdy nie została ukończona. „Riese” już o wielu lat rozpala umysły poszukiwaczy przygód i badaczy historii. Sztolnie Walimskie są kompleksem udostępnionym do zwiedzania.

BAZYLIKA W WABMIERZYCACH

Wambierzyce to niewielka miejscowość położona na Ziemi Kłodzkiejw dolinie potoku Cedron u podnóża Gór Stołowych. Słynie przede wszystkim z potężnej i okazałej Bazyliki Wambierzyckiej, która przypomina z zewnątrz pałac. Świątynia stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków sakralnych i bardzo często nazywana jest „Dolnośląską Jerozolimą”. Do sanktuarium prowadzą monumentalne, kamienne schody. Olbrzymia fasada ma wysokość ponad 50 metrów, a przy tym jest bardzo szeroka, podzielona na 3 części. Wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym i kryje wiele zabytków sztuki sakralnej. Najcenniejszą rzeźbą jest figurka Matki Bożej, z którą silnie związana jest historia powstania bazyliki. W pobliżu znajduje się ruchoma szopka, której początki sięgają XVII wieku. Szczególny klimat religijny Wambierzyc podkreśla rozległa kalwaria. Na Górze Kalwarii powstała droga krzyżowa. Cały zespół kalwaryjny stopniowo rozbudowywano i tak ostateczny układ tarasowy nadały mu dwie przebudowy w połowie XIX wieku.

ZOO I AFRYKARIUM (WROCŁAW)

ZOO we Wrocławiu to najstarszy ogród zoologiczny na terenie Polski. Ma on ponad 150-letnią historię. Wrocławskie ZOO obecnie prezentuje ponad 10 tysięcy zwierząt i jest najchętniej odwiedzanym miejscem na Dolnym Śląsku . Personel ogrodu zoologicznego, mocno angażuje swoje działania w ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt. Prowadzi działania edukacyjne – otwarte spotkania pod nazwą „Zoo na ratunek”. ZOO zamieszkują jedyne w kraju osobniki bardzo rzadkich gatunków.Można tu m.in. zobaczyć okapi, kuskusy niedźwiedzie, bawolce kama, kanczyle filipińskie czy koczkodany górskie. Wszystko to otoczone przestrzennym ogrodem, wybiegami dla zwierząt i specjalnymi pawilonami tematycznymi. Niewątpliwie największą atrakcją w tym miejscu, jest nowo powstałe Afrykarium. Dzięki niepowtarzalnej koncepcji, Oceanariumstało się unikatowym na skalę światową kompleksem. Przedstawiono tam różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Mieszka w nim ponad 14000 zwierząt, reprezentujących blisko 1100 gatunków. W Oceanarium ZOO Wrocław można zobaczyć głównie ryby, w tym rekiny i płaszczki oraz niezwykłe manaty, hipopotamy nilowe, mrówniki, golce i kilkadziesiąt wolno latających ptaków.

JUMPWORLD -PARK TRAMPOLIN (WROCŁAW)

JumpWorldto park trampolin we Wrocławiu, oferujący bardzo dużą różnorodność atrakcji. Można tu skorzystać z m.in.: strefy basketu, bieżni akrobatycznych, strefy siatkówki, 2 basenów z gąbkami, toru parkour, dodgeball, czy gladiatora. Park daje także możliwość organizacji wyskakanych urodzinorazeventów dla firm. Oferuje wiele zajęć dodatkowych i treningi indywidualne dla bardziej wymagających. Na dzieci i dorosłych czeka mnóstwo oryginalnych atrakcji oraz niezwykłych wrażeń. To doskonałe miejsce dla indywidualnych klientów oraz świetna alternatywa dla wycieczek klasowych. Szkoły mogą potraktować wizytę w JumWorld jak integrację grupy oraz lekcję WF. Park trampolin zachęca najmłodszych do aktywności fizycznej i łączy przyjemne z pożyteczny. Obiekt zapewnia świetnie spędzony czas oraz miłą atmosferę, którą tworzą animatorzy, dbający zarówno o bezpieczeństwo, jak i o rozrywkę. Obiekt dysponuje bezpłatnym parkingiem samochodowym i autokarowym.

PANORAMA RACŁAWICKA (WROCŁAW)

Panorama Racławicka to niewątpliwie obowiązkowy punkt podczas odwiedzi Wrocławia. Ogromny obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami, w której uczestnicy Insurekcji pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonali Rosjan. Obraz wystawiany jest w specjalnie wybudowanej rotundzie – Muzeum Panorama Racławicka we Wrocławiu. Monumentalne malowidło Panorama Racławicka ma długości 114 metrów i wysokości piętnastu metrów. Powstało w latach 1893-1894 we Lwowie, w setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego (1794).

ŚCIEŻKA W CHMURACH - (DOLNI MORAVA)

Sky Walk, czyli spacer w chmurach, który możliwy jest w Resorcie Dolni Morava to wyjątkowe przeżycie dla każdego. Wieża o wysokości 55 metrów znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n.p.m. Poprzez swoje położenie gwarantuje doskonałe widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy. W oddali rysują się grzbiety Jeseników, Suchy Vrch i Karkonosze. Tutaj niebo jest na wyciągnięcie ręki, poszerzamy własne horyzonty - poczucie wysokości i przestrzeni, które do tej pory było nam obce, staje się dostępne, a przy tym bezpieczne. Ciekawostki:

 • Na potrzeby budowli zużyto 380 ton stali, 300 m3 modrzewiowego klejonego drewna oraz aż 250 m3 heblowanych pełnych modrzewiowych bali. Drewno pochodziło z austriackich Alp z wysokości ponad 1000 m n.p.m.
 • Konstrukcja jest osadzona na fundamentach i mikropalach zakotwiczonych aż 6,5 m w skale
 • Wieża została przystosowana by przetrwać wichury nawet do 200 km/h
 • Przy dobrych warunkach pogodowych na wieży może znajdować się równocześnie do 4000 osób
 • Kładka zawieszona jest na konstrukcji stalowej o łącznej długości 600 m

ZOO SAFARI (CZECHY)

Zoo Dvůr Králové – ogród zoologiczny znajdujący się w Dvůr Králové nad Labem. Ma największą kolekcję zwierząt afrykańskich w Europie. Na terenie zoo można zobaczyć galerię obrazów Zdenka Buriana. Największymi atrakcjami zoo jest przejażdżka Safari busem oraz nocne safari.